Mondák Pápa nevének eredetérol:

Egy hagyomány szerint — “Ecce pápa misit mihi coronam” vagyis íme a pápa koronát küldött nekem, kiáltott volna fel a vidékünkön Asztrik apáttal találkozó Szent István király, úgy 1000 tájékán. A nagy öröm emlékére nevezte volna a várost Pápának.

Ennek a hagyománynak több változata is létezik, mindegyikben közös, hogy a város a római pápától kapta a nevét. (Bél Mátyás, Szentmiklósi és Óvári Pongrácz Gáspár)

Egy másik hagyomány úgy tudja — , hogy Szent István királyunk, még mint kicsi Vajk, itt nevezte volna az o édesapját Géza nagyfejedelmet papának. A fejedelem pedig elérzékenyült örömében a helynek a Papa, késobb Pápa nevet adta volna emlékeztetoül a jeles cselekedet emlékére.

A XVIII-XIX. század tudományoskodó történészei, nem hittek a fenti mondáknak, maguk próbáltak magyarázatot találni a város nevének eredetére, természetesen semmivel nem nagyobb sikerrel tették azt: Pápa város nevét a púp szóból magyarázták. Mivelhogy a városka akkori és mai központja, a várkastély dombja olyan púpos forma. (Enessey György)

Végezetül vannak akik Gizellával, Szent István magyar király hitvesével, Magyarországra jött bajor lovagok között, a Popok híres családjában keresik városunk névadóját. Magyarázzák ezt azzal is “Valóban a németek által most is Pápa Poppának hivattatik”. (Gyurikovits György)

Pápa város neve puszta személynévi eredetu, valószínuleg egy bajor lovag, lehetett a királyi udvarház elso elöljárója, akinek neve mehetett át a település nevére. O volt az aki a késobbi Pápa nemzetségnek és a városnak is névadója lett.

Felhasznált irodalom:

Kapossy Lucián (szerk.) Pápa város egyetemes leírása, Pápa 1905. [reprint kiadása, Jókai Mór Városi Könyvtár, Pápa, 1989.], 38-40. p.

Gyurikovits György: Pápa mezováros nevének eredetérol, és régiségérol, In. Tudományos Gyujtemény VIII. Gyor 1824. 72-94. p.

Kiss Lajos: Földrajzi nevek etimológiai szótára, Budapest, 1983.)

<< vissza az előző oldalra